search

Latest posts


Už kdysi dávno jsem tu psal o projektu, který dělám opakovaně – tedy o posteli, kterou jsme již familiérně typizovali pod názvem „Honzova postel“. No a dnes o víkendu jsem pro kamarádku dokončil „tuning“ postele, kterou jsem pro ní kdysi dělal. Vyhověl jsem jejímu přání a vyrobil šuplíky, které se dají zasouvat pod postel. Samozřejmě když začnu na nějakém projektu pracovat, pak nevidím, neslyším. Tedy jsem zapomněl jejich sestavení dokumentovat. Ale aspoň tady zveřejním celkový pohled na postel po tuningu 🙂


Už jsem to tu myslím někdy psal. Tak jako většina dnešní mládeže, i já sleduji YouTubery. Jenom trochu jiné… 🙂 Sleduju pár chlápků, kteří dělají woodworking a není pro ně problém zveřejnit na netu plány na jimi vyráběné produkty. Jedním z nich je Steve Ramsey a jeho kanál Woodworking for mere mortals, tedy práce se dřevem pro obyčejné smrtelníky.

A opravdu, projekty které Steve vyrábí, dokáže udělat každý. Jsem toho důkazem 🙂 Potřeboval jsem vyzkoušet novou stolní pilu, tak jsem v z odpadního dřeva po pár minutách řezání vyrobil stoličku, kterou vidíte na obrázku níže.

 

Pokud byste si chtěli taky užít práci se stolní pilou, můžete si stáhnout plán, který Steve nabízí zdarma zde. Dokonce myslí i na nás, jeho evropské publikum, a tak na webu najdete plán s rozměry v metrické soustavě!


Občas to může vypadat, že zahálím, ale není to pravda. Chata teď chvilku odpočívá, ale s jarem se tam vrátíme a čeká nás mimo jiné taky koupelna. Tak jsem si to zkusil nanečisto. U nás doma. Bude to chtít ještě vychytat… Podívejte se sami. Fotky jsou ze stavby.

Nejčastější dotaz zní: „Neshnije to? Jakou to má očekávanou životnost?“

Všechna dřeva jsou natřena ochraným lakem určeným pro lodě. Tak uvidíme 🙂


Dnes mne osud (nebo spíše nevyhnutelná nutnost) zavál do OBI. Potřeboval jsem okamžitě nakoupit dřevo na projekt, který právě zpracovávám (a o kterém určitě na blog napíšu). Co mě šokovalo, byla naprosto nesmyslná cena, za kterou řetězec dřevo nabízí. Když napíšu, že dva trámky stály desetkrát více, než kdybych si je nechal zpracovat u truhláře, nebudu lhát. A tak jsem si řekl, že by bylo fajn představit tu malý projekt, který jsem realizoval v létě a na jeho výrobu jsem využil pouze staré použité dřevo, které bylo určené na podpal. Jedná se o noční stolek, který můžete vidět na následující fotografii. Poznali byste, jak vypadalo dřevo ze kterého byl vyrobený? 🙂

Noční stolek ze starého dřeva

Noční stolek ze starého dřeva

Myslím, že na první pohled bych ani já nevěřil, že původně vypadalo dřevo tak, jak je vidět na fotce pod textem. Ano, jde o trámky (A) a desku ze staré chaty (B). Na trámcích byla původně připevněna tepelná izolace chaty. Deska byla využita jako podpora stropu, respektive na ní byla přibita hobra, která strop tvořila. Stačilo vytahat staré hřebíky, několikrát přejet dřevo elektrickým hoblíkem a dřevo na noční stolek bylo připravené. (Trámek označený písmenem „C“ mám také ohoblovaný a trpělivě čeká v dílně na své využití 🙂 )

Přestože jsem staré dřevo ohobloval a nakonec i obrousil, v místech, kde dříve byly hřebíky, vznikly zajímavé stopy. Noční stolek tak má zvláštní patinu, kterou jsem ještě navíc podtrhnul zvýrazňující lazurou. Je to jednoduchý výrobek, jehož jediné náklady představují můj čas (vždy zásadní) a pár šroubů, které jsem pro konstrukci využil (cca 20 Kč). Stolek je doplňkem studentského bytu a plní svůj účel. Říkám si, že jako palivo do kamen může v případě nutnosti skončit vždycky. Takhle jsem dal dřevu novou šanci 🙂

fotografie0446


Přátelé, nezahálím a žiju! Jen na blog nebylo času nazbyt. V poslední době jsem absolvoval několik dalších kurzů, kde jsem si mohl zase alespoň o fous rozšířit dovednosti a znalosti. Kurz, který mne bavil nejvíce, bych vám rád krátce představil.

Konal se v Počátkách u Chotěboře v truhlářské dílně Petra Paula, který společně se svým synem kurz také vedl. Výjimečnost kurzu spočívala v tom, že jsme se učili tradičním postupům, dnes povětšinou zapomenutým. Já jsem se třeba naučil, jak správně vyrobit klasické „dveře od chlíva“, které jsou v dnešní hipsterské době žádaným módním doplňkem moderních příbytků.

Při své práci se dřevem využívám hlavně elektrické nářadí. Takže velmi příjemným zpestřením pro mě byla možnost naučit se používat klasický hoblík, dláto, pilku čepovku a nebo starou dřevěnou rámovou pilu.

Vyzkoušel jsem si také moji trpělivost, to když jsem se učil správně připravit rybinový spoj. Tak jako při stavbě ze dřeva není třeba až tak moc hledět na nějaký ten milimetr, při truhlařině se musí naopak člověk soustředit na každou drobnost, chce-li, aby byl jeho výrobek kvalitní.

Stálo to za to a já už se těším na pokračování kurzu, které jsem si hned na tom prvním domluvil. Přihlásit se na kurz trvá poměrně dlouho, protože zájemců je opravdu hodně. Mě to trvalo asi půl roku a tak jsem nyní nechtěl nic zameškat. Pokud by kurz někoho z vás zaujal, více informací najdete tady: truhlarime.cz.


Ve volném čase, kterého tedy příliš nemám :-), se mi občas podaří „prokousat“ k dalším projektům ze dřeva. Naposledy jsem se dostal k psacímu stolu a stoličce, které jsme potřebovali. Mohli jsme si je sice koupit, ale cena (a kvalita), za jakou bychom je dostali, je prostě nesrovnatelná s tím, co z masivního dřeva můžu udělat za pár korun. A ta radost z hotové práce…ta je k nezaplacení 🙂

IMG_2269IMG_2274

Na stoličce je možná zajímavé to, že je celá vyrobena ze „scrap wood“, tedy dřeva, které mi porůznu zbylo z jiných projektů. Zároveň jsem si na ní vyzkoušel nové postupy spojování dřeva, kdy jsem trámky spojoval v úhlu 45°. Na těhle projektech je skvělé právě to, že s každým dalším produktem si můžete zvyšovat svoje „skills“. Každý malý projekt mě posouvá dále…

Na stůl jsem použil pouze dva (!) two by four trámky o délce 2,5 m. Deska stolu je běžné lamino (II. jakost), které se prodává za cca 880 Kč za desku o rozměru 2 x 2,8 m. Já jsem použil desku, která už byla dříve použita na něco jiného. Nicméně poznat to není. Stůl je tak pevný, že by se na něm daly protančit střevíce. Je to možné u stolu, který si koupím v nějakém řetězci?

 

 


Rošt podlahy verandy na jedné straně stojí na 25 cm vysokém trámu (pod trámem jsou 3 patky), stejně jako celá podlaha chaty. Na protější straně jsou trámky podlahy verandy přichyceny tesařskými třmeny k podlahovému rámu chaty. Tím se vytvořila podlahová platforma pro stavbu stěn verandy. Dále se na ni stavělo stejným způsobem, jako předtím celá chata.

P1030091

Nejprve se stavěla jedna dlouhá stěna – 6 m, až poté dvě boční s jednou příčkou uvnitř.

P1030108

Aby veranda nebyla jen otevřeným prostorem, bylo následně nutné ji zastřešit. Zde jsem improvizoval, byť jsem opět vycházel z rad Larryho Hauna. Vytvořil jsem střešní krokve z trámků „two by six“, které jsem na jedné straně připevnil na stěnu chaty a na druhé pak k protilehlé stěně verandy. Trámky jsem připevnil pomocí tesařských „L“ profilů, seat cut se mi nechtělo řezat, ani počítat. Následující fotky vše, myslím, dobře ilustrují.

P1020972 P1020979

Jak je na fotografiích také patrné, na střešní krokve se následně přibily stejné desky, jako na zbytek střechy.


Pokud budete stavět něco podobného jako já, bude se vám hodit výčet uvedený v tabulce níže. Jde o seznam materiálu, který jsem využil na stavbu chaty, respektive její hrubé stavby. Postupně dopracuji seznam veškerého materiálu tak, aby bylo možné si udělat představu o materiálové náročnosti celé stavby.

Název materiálu Délka v cm Rozměr Počet kusů
Základové trámy 500 4 x 25 12
Základové trámy – veranda 600 4 x 20 3
Fošny – podlaha 500 4 x 14 9
Fošny podlaha 250 4 x 14 80
Sloupky – stěny 230 4 x 9 180
Sloupky stěny 500 4 x 9 40
OSB podlaha 15 mm 250 x 125 16
OSB stěny 12 mm 250 x 125 11

Jak už jsem psal v jednom z předchozích příspěvků, letos v létě jsem se vrhl do dalšího projektu, kterým byla kůlna na pozemku, který máme v Jeseníkách. Kůlna byla již naprosto nepostradatelnou věcí, protože vozit neustále všechny nástroje v autě z Olomouce se prostě nedalo… 🙂

Kůlnu jsem stavěl stejným principem jako chatu – nicméně jde o zjednodušený koncept. Nebylo třeba zateplovat a střecha byla vzhledem k velikosti kůlny také daleko jednodušší. Šlo o kůlnu velikosti 2,5 m x 2,5 m. Tedy jen v rychlosti popíšu jednotlivé části stavby. Jádro kůlny bylo postaveno za jeden týden. Dodělávky trvaly zhruba další 3-4 dny.

plan

Opět jsem začínal od podlahy. Všimněte si, prosím, že pozemek je velmi svažitý, tedy vyrovnat podlahu nebylo zrovna lehké. Místo kopání hlubokých základů jsme zde použili kovové kotevní patky. Stačí je zatlouct do země a drží výborně. Do těchto patek poté přijde napevno trám, který drží dva základové trámy kůlny.

1434-patka-sloupku-k-zarazeni-zinek-zarovy

IMG_1766 IMG_1768

Následuje naše oblíbená a již známá podlaha.

IMG_1771 IMG_1777 IMG_1779

Na podlahu stěny.

IMG_1781 IMG_1786

 

Následovala střecha. Bylo potřeba připravit trámky pomocí Seat cut. U této kůlny jsem dle plánu neudělal přesah, čehož nyní malinko lituji. Příště bych ho tam dal.

Seat-Cut-1střecha 3strecha and2

IMG_1793 IMG_1808 IMG_1834

Na střechu kůlny jsme opět dali prkna a na prkna kanadskou šindel. Balík se prodává za cca 300 Kč a pokryje 3 m2. Pro nás to znamenalo tři balíky. Jednotlivé díly šindele se přibíjí tzv. hřebíky-papíráky a překrývají se navzájem. Je nutné dbát také na přesah u konce střechy (aby trámy pod střechou nevlhly).

1270-detail-1

Zvenku chaty přišla prkna 10 cm x 2,2 cm x 2,5 m (klasicky paletová prkna, která jsme nakoupili na pile za 10 Kč/ks) a částečně také dřevotřískové desky (využili jsme odpad ze staré chaty na Vysočině). Prkna i desky drží šrouby 2,5 x 4 mm opět v místech, kde jsou trámky kostry chaty.

Někoho by mohl zajímat rozpočet, proto se ho pokusím načrtnout:

  • trámy kostry kůlny 3 tis. Kč
  • základové trámy 500 Kč
  • prkna na obklad 1 tis. Kč
  • střecha kanadská šindel 1 tis. Kč
  • hřebíky a šroubky 500 Kč
  • patky 600 Kč
  • odpadové dřevo, co nám kdo dal – k nezaplacení (pro nás zdarma)
  • celkem: 6.600 Kč

Zvenku se na stěny po OSB deskách přidával tzv. Tyvek. Tyvek je vyroben 100% z polyetylenových vláken, za vysokého tlaku a teploty, aby tvořil mimořádně pevný tiskový podklad, ideální pro všechna použití, kde je na prvním místě trvanlivost. Tyvek kombinuje vlastnosti papíru, fólie a textilie.  Tyvek je jedinečný materiál, velmi silný a vysoce odolný proti roztržení a proražení (zdroj).

IMG_1574

Na Tyvek potom přišly tenké lišty – pomocí hřebíků 8d (přidávaly se přímo na trámky dle původního rozložení). Na lišty se přibíjely finální obklady – obkladové palubky.

IMG_1610

Palubky se řezaly na okružní pile. Nejhorší část celé chaty je vrchol pod střechou, kde se každá lišta musí přesně zaříznout. Každá palubka má pero a drážku, přičemž do sebe musí dobře zapadnout. Aby na obložení nebyly hřebíky vidět, přibíjely se palubky do pera (následně se zakryly další vrstvou). Na našich fotkách vidíte, že jsme palubky předem natřeli barvou na venkovní dřevěné obložení.

palubky1

IMG_1635 IMG_1640 IMG_1703

Na rohy chaty potom přijdou dřevěné lišty ve tvaru L. Je možné je koupit, nebo lehce vyrobit stlučením dvou palubek k sobě.

Zevnitř jsme dávali na zateplení skelnou vatu. Vždy na místa mezi trámky. Držela tam sama o sobě. Pokud by byl problém, dá se to chytnout provázkem (cik cak za trámky).

IMG_1745 IMG_1746


‹ previous posts
close
search

Hi, guest!

settings

menu